אלכוהול וסמים

HIV עם שתיה וסמים

כנשאים, אתם ודאי שואלים את עצמכם לגבי מידת השפעתם של אלכוהול וסמי מועדונים. (סמי מועדונים הם סמים אשר אינם משמשים למטרות רפואיות, כגון: אמדי, קוקאין, חשיש, ועוד).

לסמים ולאלכוהול יש השפעה רעה על מערכת החיסון, המלצת הרופאים היא להימנע עד כמה שניתן מעישון, אלכוהול וסמים על כלל סוגיהם, על מנת לשמור על המערכת החיסונית יציבה לאורך השנים.
 

במידה ואתם בכל זאת בוחרים ליטול סמים ואלכוהול, אנו ממליצים להיוועץ ברופא המטפל. תדירות השימוש היא גורם חשוב בהשפעה על מערכת החיסון. כמו כן, כדאי לשאול את הרופא על התגובה של הקוקטייל אותו אתם נוטלים לצד השימוש בחומרים שונים ובאלכוהול.  

רוב המומחים טוענים שכמויות גדולות של סמים ואלכוהול משפיעים לרעה על המערכת החיסונית ועל הבריאות הכללית. זכרו: אם אתם נשאים, המערכת החיסונית שלכם כבר מוחלשת.

השפעות על המערכת החיסונית

שתיית אלכוהול מרובה יכולה להחליש את המערכת החיסונית. מערכת חיסונית מוחלשת תתקשה להילחם בזיהומים (כגון התקררות, שפעת וכד'), וכמו כן בזיהומים הקשורים לאיידס. הסיכויים לסבול מתופעות לוואי בעת לקיחת תרופות לטיפול ב-HIV, עולים כאשר המערכת החיסונית מוחלשת.

עישון מריחואנה, או כל סם אחר המגרה את הריאות, מעלה את הסיכויים לקבלת זיהומים כגון דלקת-ריאות.

סמי מועדונים כגון קוקאין וקריסטל מת׳ (טינה) עלולים להשאיר את הגוף במצב תשוש ומיובש, ולהוביל לגירויים בעור. סמים אלו מבוססים מתאמפטמין יכול לגרום ליובש בפה וכך לאיבוד שיניים. כל הדברים הללו חושפים אותך לזיהום בצורה קלה יותר.

השפעות על הכבד

אחד האיברים המושפעים ביותר משימוש אלכוהול וסמים אחרים הוא הכבד. הכבד אוסף פסולת מהכימיקלים אשר נכנסים לגוף. אותם כימיקלים כגון סמי מועדונים, תרופות מרשם ותרופות לטיפול HIV. כבד בעל יכולת תפקוד חלשה יותר משמעותו ״תחזוקה ביתית״ פחות יעילה, וכנראה, חולשה כללית של הגוף. אם אתה סובל מצהבת B או C (או כל סוג אחר של צהבת), הכבד שלך כבר עובד בצורה עודפת על מנת להילחם במחלות, בסמים, ובטיפול הHIV. כמויות גדולות של אלכוהול בתדירות גבוהה יכולות לפגוע בכבד ולתרום להתפתחות שחמת הכבד (הצטלקות חמורה של הכבד). שימוש יומיומי במריחואנה קושר גם הוא לנזקי כבד באנשים הסובלים מצהבת ויראלית. 

 

ערבוב סמים בזמן נטילת תרופות לטיפול HIV

הכבד אחראי על פירוק מוצרי הפסולות ביניהן התרופות אשר נלקחות לטיפול ב-HIV. כאשר אנו נוטלים טיפול זה, חשוב לאפשר לכבד לעבוד בצורה תקינה.

אם הנכם נשאים, הגוף עלול להגיב בצורה שונה לאלכוהול וסמים. אנשים רבים חשים כי לגוף שלהם לוקח יותר זמן להתאושש מאלכוהול, תרופות, עישון מריחואנה וכד׳ מאשר לפני שהיו נשאים.

חשוב לזכור שלאחר הידבקות ב-HIV מתרחשים שינויים משמעותיים בגוף. יש לשים לב לגבי אוכל, שתיה, עישון, וכל דבר העלול להשפיע על הבריאות.

 

תרופות HIV מסוימות יכולות לבוא באינטראקציה עם תרופות אחרות או סמים ולהעלות את הספיגה שלהן בגוף בצורה בלתי צפויה ומסוכנת, לדוגמה: אמפטמינים (כגון קוק, קריסטל מת׳, אקסטזי) יכולים להיות נוכחים בדם בכמות של בין 3 לעד פי 22 מבדרך כלל כאשר הם מעורבבים עם מעכבי פרוטאז מסוימים. לכן, במידה ואתם בכל זאת נוטלים סמים, יש לעשות זאת בצורה מבוקרת ובמינונים נמוכים על מנת להפחית את הסיכון להרעלה. אם בכוונתכם לערבב סמי מועדונים עם תרופה כלשהי, עדיף להתחיל במינון נמוך של התרופה או הסם (רבע מהכמות הרגילה) ולהמתין לראות את ההשפעה לפני הגדלת הכמות.

 

חשוב לזכור: סמי מועדונים מגיעים במינונים לא יציבים ומשתנים מפעם לפעם, אי אפשר לדעת את הריכוז של החומר הפעיל אותו מקבלים.

HIV והזרקת סמים

שימוש באותה המחט בין משתתפים שונים בהזרקת סמים היא פעולה מסוכנת לאנשים עימם אתה חולק את המחט. הם או אתה עלולים להידבק (תלוי בסטטוס) ב-HIV או בצהבת. 

האפשרות הבטוחה ביותר היא לא לחלוק מחטים, ולהשתמש במחטים נקיות בלבד.

בהתאם לסכנות בעקבות שימוש בהזרקה, הדרך הטובה ביותר להורדת הסיכונים היא להפסיק להזריק סמים ולהירשם לתוכנית גמילה. 

יכול להיות שהדבר יגרום לאי נוחות, אך כפי שהמלצנו בתחילת העמוד, מומלץ לדבר עם הרופא המטפל שלך ולהגיד לו אילו סמים אתה נוטל. הרופא ידע כיצד לטפל בך ובאיזה אופן החומרים שבהם אתה משתמש משפיעים על ספיגת תרופות ה-HIV והבריאות הכללית, ובמידת הצורך ידע להפנות אתכם לתכנית גמילה..