מה זה HIV?

HIV

HIV הוא נגיף (וירוס) הפוגע במערכת החיסון הטבעית של גוף האדם. הוא ידוע גם בשמו "נגיף הכשל החיסוני האנושי" (Human immunodeficiency virus). הימצאותו של נגיף ה-HIV בגוף האדם, ללא אבחון וללא טיפול תרופתי, פוגעת ביכולתו של הגוף להילחם בזיהומים מזדמנים ובמחלות.

הנגיף מבצע את פעילותו באמצעות השתכפלות ותקיפת תאי הדם הלבנים. תאים אלו אמונים על הגנת הגוף מחדירת זיהומים. בכך מחליש הנגיף את מערכת החיסון של הגוף. בהמשך, ובמידה והנשא לא יאובחן ו/או לא יטופל תרופתית, הוא צפוי תוך מספר שנים להפוך לסבול מתסמונת הכשל החיסוני הנרכש, מצב הידוע  "איידס".

 

איידס

איידס הוא מצב מתקדם של כשל חיסוני, אליו עלול להגיע הנשא, במידה ולא יהיה מטופל לאורך זמן. מצב קליני זה, המעיד על כישלונה של המערכת החיסונית הטבעית של הגוף להגן על עצמו, מאופיין במצבי חולי מרובים, שיש בהם לסכן את חייו של האדם. כיום, עם הטיפול הקיים, שהינו יעיל, קל לנטילה ולרוב ללא תופעות לוואי, ניתן למנוע הידרדרות של המערכת החיסונית והגעה למצבי מחלה. 

מה ההבדל בין HIV לאיידס?

רבים נוטים לבלבל בין HIV לאיידס. בעבר היתה נפוצה האבחנה בין "נשא HIV" ו-"חולה איידס". אבחנה זו השתנתה, והיום ההגדרה המקובלת והמדויקת יותר היא בין "אנשים החיים עם HIV" לבין "אנשים שחיים עם איידס".

שימוש נכון במילה איידס מתאר מצב שבו מערכת החיסון של האדם הוחלשה בקיצוניות על ידי נגיף ה-HIV. מכיוון שמערכת החיסון של אדם זה נפגעה, הוא או היא חשופים יותר לפגיעה מזיהומים ומחלות.

אי אפשר "לחטוף איידס" ואין דבר כזה "בדיקת איידס".

אפשר להידבק ב-HIV, וניתן לגלות את הנגיף בבדיקת HIV.