אנדיטקטבל זה הסקס הבטוח החדש!

עובדה: כשזה נוגע ל-HIV,

סקס בלי קונדום

עם נשא/ית אנדיטקטבל

הוא סקס בטוח

ארגוני הבריאות ברחבי העולם קובעים חד משמעית:

כשהפרטנר/ית שלך אנדיטקטבל

lwh_4_picks_6
press to zoom
lwh_4_picks_5
press to zoom
lwh_4_picks_4
press to zoom
1/1

אנדיטקטביליות:

לא מזוהה = לא מדבק

אם לפני שלושים שנה איתור נגיף הHIV בדמו של אדם היה מקביל לגזר דין מוות, כיום לא רק שנשא יכול לחיות חיים ארוכים ובריאים, אלא שהוא יכול להגיע למצב שבו אין סיכון כי ידביק מישהו/י ב-HIV, גם במסגרת יחסי מין שאינם מוגנים.

"אנדיטקטבל" (Undetectable) הוא מצב שבו נוכחות נגיף ה-HIV בדם, היא כה נמוכה, עד שהוא אינו ניתן לגילוי בבדיקות דם סטנדרטיות. במצב זה, כשהנגיף אינו מזוהה, הנשא/ית אינו מדבק ב-HIV, לרבות במין ללא קונדום. נשאים/יות בסטטוס אנדיטקטבל יכולים להביא ילדים בריאים לעולם ללא חשש, הם יכולים להרגיש בטוחים ולא לפחד להדביק את האנשים שהם אוהבים. כיום רוב נשאי הנגיף בישראל מוגדרים כאנדיטקטבל.

נשא נחשב לאנדיטקטבל במידה והוא מקבל את הטיפול התרופתי ומעקב רפואי, וכתוצאה מכך העומס הנגיפי בדמו יורד לרמה כל כך נמוכה, עד שהוא אינו ניתן לאיתור בבדיקת דם סטנדרטית. במצב זה, כשהנגיף אינו ניתן לאיתור בדמו במשך מספר חודשים, הנשא/ית אינו מדבק/ת ב-HIV.

עובדה: 

סקס ללא קונדום

עם נשא מטופל שהוא אנדיטקטבל,

בטוח יותר מסקס עם מי

שאינו יודע בביטחון מלא

כי הוא שלילי בעת קיום יחסי המין.

 

חשוב להדגיש כי עדיין יש סכנה בהידבקות במחלות מין אחרות ולכן, בקיום יחסי מין מזדמנים ההמלצה היא חד משמעית – שימו קונדום.

הקביעות אודות הסקס הבטוח החדש מבוססות בעיקר על תוצאות שני מחקרים, המכונים "פרטנר 1" ו"פרטנר 2". במסגרת המחקרים נערכו תצפיות במשך שנים, שכללו שיתוף פעולה של 75 מרפאות, מוסדות מחקר ובתי חולים מ–14 מדינות במערב אירופה. קבוצות המחקר כללו מעל אלף זוגות סטרייטים והומואים שאחד מהם הוא אנדיטקטבל. כל הזוגות קיימו לאורך השנים מין ללא קונדום, תוך שהם עוברים בדיקות רפואיות ומדווחים לחוקרים אודות התנהגותם המינית. לא נרשמה אפילו הדבקה אחת.

 

פרופ' מרגלית לורבר, רופאת HIV, יחידת HIV בי״ח הלל יפה והפקולטה לרפואה - הטכניון:

"אנחנו הרופאים כבר יודעים שנשא מטופל הוא אינו מדבק. מכאן החשיבות שכולם ידעו מהו הסטטוס שלהם ושנשאים יקבלו את הטיפול מהר ככל שניתן. הרווח מאנדיטקטבילטי הוא של כולם. גם לנשא, וגם לבריאות הציבור, כי אנדיטקטביליטי עוצרת את התפשטות המחלה."

ד"ר איציק לוי, מנהל שירות האיידס ומחלות שמועברות במגע מיני בבית החולים שיבא בתל השומר: "השאיפה היא לטפל בכל נשא בישראל כדי להביא אותו למצב של אנדיטקטבל. הטיפול מונע הדבקה ומציל את חיי הנשא. לכן אנו קוראים לציבור ללכת ולהיבדק. כי כשאתם יודעים מה הסטטוס שלכם, וכשאתם מטופלים - אתם יכולים להיות אנדיטקטבל."

עמותת החיים עם HIV

ארגון החיים עם HIV הוא עמותה רשומה של אנשים החיים עם HIV ולמען אנשים החיים עם HIV. העמותה הוקמה בשנת 2017.

העמיקו בתחום והבינו בדיוק כיצד בוצעו המחקרים:

סיכום מחקר "פרטנר"

https://www.chip.dk/portals/0/files/CROI_2014_PARTNER_QA.pdf

 

 

סיכום מחקרים נוספים שבוצעו בעשורים האחרונים
http://i-base.info/htb/32308

לאתר ארגון החיים עם HIV

https://www.livingwithhiv.co.il/

© 2019 ארגון החיים עם HIV

israelipozforum@gmail.com

 

אתר: אריק ברנשטיין שיווק במדיה חברתית